6. ožujka obilježavamo Europski dan logopedije, znanosti koja se bavi prevencijom, dijagnostikom te tretmanom poremećaja govora, glasa, jezika, gutanja, slušanja, čitanja, pisanja, računanja i ostalih komunikacijskih poremećaja.
U našoj osnovnoj školi imamo logopedicu, našu Dajanu Šego koja je trenutno na porodiljinome dopustu, pa je mijenja naša logopedica Andrea Zelenika.
Naše Učeničko vijeće na svome redovitom sastanku osmislilo mali intervju s našom logopedicom Andreom koji donosimo u nastavku.
Intervju s logopedicom
TKO JE ZAPRAVO LOGOPED?
-Logoped je nezavisan stručnjak koji se bavi prevencijom, otkrivanjem, dijagnostikom i rehabilitacijom poremećaja komunikacije, jezika, govora i glasa.
MOGU LI LOGOPEDI RADITI S ODRASLIMA?
-Naravno, logopedi rade sa svim dobnim skupinama, tako i s odraslima. Posebice su važni kad se radi o moždanom udaru, tumorima, krvarenjima, traumatskim ozljedama mozga i sl.
ŠTO VAS JE PRIVUKLO DA UPIŠETE LOGOPEDIJU?
-Ljubav prema psihologiji, hrvatskom jeziku, medicini, te pomisao da mijenjaš živote i stavljaš osmijehe na lica malih, ali i velikih ljudi.
KOJE GLASOVE DJECA NAJČEŠĆE NE ZNAJU IZGOVORITI?
-Svakako je to glas “r” koji je, vjerujem, asocijacija na spomen logopeda, a osim njega, najčešći su glasovi iz skupine sigmatizma (s, z, c, š, ž, č, dž i đ). Važno je istaknuti da bi djeca s navršenih 5 i pol godina trebala pravilno izgovarati sve glasove.
KOLIKO VREMENA JE POTREBNO DA SE ISPRAVI NEKA TEŠKOĆA I O ČEMU TO OVISI?
-Vrijeme trajanja i uspješnost tretmana ovise o individualnim osobinama svakog djeteta i različitim faktorima, dobi djeteta u trenutku dolaska, vrsti i stupnju teškoće, motiviranosti i zrelosti djeteta, suradnji roditelja s logopedom, učestalosti dolaska na tretmane…
ŠTO JE NAJVAŽNIJE U LOGOPEDSKOM TRETMANU?
-Izrazito je važan individualan pristup, strpljivost, dobre komunikacijske vještine, profesionalnost, etičnost te kreativnost, korištenje različitih rekvizita, materijala i predmeta. Bitno je osluškivati potrebe svakog djeteta i pratiti njihove interese.
IMA LI PUNO DJECE PROBLEM S IZGOVOROM I ZAŠTO SE TO DOGAĐA?
-Da, velik je porast i komunikacijskih i govorno-jezičnih teškoća, a jedan od najčešćih razloga je i prekomjerna izloženost djece elektroničkim medijima. Govor se ne može učiti od uređaja. Takav je govor robotiziran, neprirodan i oskudan. Djeci mlađoj od 2 godine ekrane je potrebno potpuno ukinuti i izložiti ih poticajnoj okolini.
KAKO POTAKNUTI DIJETE DA PRIČA?
-Da bi razvilo govor, dijete mora biti u situaciji da promatra, ispituje i istražuje. Važno je komentirati svakodnevne aktivnosti čak i onda kada mislimo da dijete ne razumije, pričati priče, pjevati pjesmice, igrati se, održavati kontakt očima te pružiti djeci ispravan govorni model.
IMAŠ LI NEKI SAVJET KAKO SE MOGU PREVENIRATI TEŠKOĆE U GOVORU, JEZIKU I KOMUNIKACIJI?
-Kao što sam već rekla, potrebno je potpuno ukinuti ili pak smanjiti izloženost djece ekranima u ranoj dobi, prestati koristiti dudu na vrijeme, izbjegavati tepanje djeci, te im davati hranu svih konzistencija kako bi se razvili uredno mišići koji su potrebni za govor.
NA KOJI NAČIN RODITELJI MOGU POMOĆI SVOJOJ DJECI?
-Prvi korak je da roditelji odbace misao da je ići kod logopeda sramota i potraže pomoć čim im se upali crvena lampica. Roditelji su važan čimbenik u tretmanu jer ipak oni najviše vremena provode sa svojom djecom, a imaju isti cilj kao i logoped – pomoći djetetu da napreduje.
Našoj Andrei kao i našoj Dajani želimo sretan njihov dan 😉
* “Zabranjeno kopiranje i umnožavanje slika! Slika je zaštićeno autorsko pravo te svako neovlašteno kopiranje i distribucija podliježe Zakonu o zaštiti autorskih prava.”